luni, 24 iunie 2019

Pana la 31 IULIE 2019 mai puteti redirectiona cei 2% pt IRINA-ANASTASIA!

Irina ar putea ajunge un copil aproape normal!!!


Redirectioneaza 2% din impozitul tau 
catre IRINA-ANASTASIA!

MAI AVETI TIMP PANA LA 
31 IULIE 2019!!!!

Cei care stiti despre problemele Irinei 
si doriti sa ne ajutati cu redirectionarea celor 2% din impozit, 
pentru terapii (logopedie, terapie ocupationala, 
psihoterapie, kineto/hidroterapie, ABA, masaj), 
investigatii si interventii medicale, 
puteti descarca formularul 230 / 2018 aici:  

Cine doreste sa ne ajute si sa-l completeze 
este rugat sa ia legatura cu noi
(Raluca sau Bogdan Hutanu), 
pentru a le aduna de la voi si a le depune/ trimite
la sediile ANAF, preferabil in cursul lunii februarie
(Sigur, se poate depune sau trimite si individual,
prin posta, cu confirmare de primire la
Administratia Financiara din localitatea dv.)

Va multumim enorm!!!
Irina, Raluca si Bogdan Hutanu
ralucix@yahoo.com; 0745-027.645


Pentru cei care nu stiu sau doresc amanunte, am facut un rezumat mai jos:
Irina este fetita noastra, a implinit 8 ani in octombrie (varsta biologica); varsta psiho-cognitiva este undeva pe la 4-5 ani. Diagnosticul ei e neclar - tulburare globala de dezvoltare, de cauze necunoscute. Ca simptome va pot spune retard neuro-psiho-motor, tulburare pervaziva de dezvoltare, deficit de atentie, rinichi ectopic si scolioza toraco-lombara cu unghi Cobb 54. Diagnosticul pus de medici in Romania si UK e mult prea larg – tulburare de dezvoltare.
In septembrie 2018 Irina a inceput sa mearga la scoala, cu insotitor. Irina nu vorbeste (spune cateva silabe, iar noi am inceput sa o intelegem), a invatat literele si cifrele si, pentru ca nu tine bine singura creionul in mana, a invatat sa scrie, cu ajutor, cateva litere si cifre.

Pe scurt, Irina a inceput sa mearga la 4 ani, la 5 ani jumatate a scapat de scutece, acum spune jumatati de cuvinte, cere la toaleta, cere apa si unele lucruri pe care le considera necesare.

Nu merge inca foarte bine (pe distante mai maricele avem nevoie de carucior; avem unul special, pentru copii mai mari cu dizabilitati), nu intelege chiar tot ce e in jur sau ce i se spune, nu formeaza propozitii, comunicarea este dificila, dar evolutia ei este absolut uriasa.

Neavand un diagnostic clar, nu putem anticipa o evolutie, dar progreseaza enorm, pe zi ce trece, ceea ce ne motiveaza sa continuam cu toate terapiile de recuperare – logopedie, ABA, terapie ocupationala, psihoterapie, masaj terapeutic, kinetoterapie, hidrokinetoterapie. In afara de toate aceste terapii, se intrevede in viitorul nu prea indepartat, o operatie pt remedierea scoliozei, urmata de o alta dupa pubertate. Deocamdata, vom incerca varianta de a purta corset cca 16 h / zi; nu il avem inca, deci vom reveni cu vesti.

Investigatiile neuro si genetice nu au stabilit nimic clar: RMN normal, EEG normal, EMG normal; testare genetica array CGH de inalta rezolutie facuta la Atena - nimic clar; au vazut-o toti neurologii si geneticienii romani de care am auzit, o echipa de neurologi si alta de geneticieni in Manchester, alta echipa de neurologi in Cardiff, apoi neurolog + genetician in Newport (Tara Galilor). Au mai incercat o serie de teste genetice si metabolice, dar fara a gasi ceva in neregula. Din aceste motive, ne-a fost recomandata testarea "Whole Genome Sequencing", la Centogene, Germania. Cu ajutorul vostru, am reusit si acest lucru, insa rezultatul a fost "fara modificari", deci nu ne-a adus un diagnostic.

vineri, 25 ianuarie 2019

Formularele 230 pentru cei din M.A.I., M.Ap.N. si S.R.I

Redirectioneaza 2% din impozit pentru IRINA-ANASTASIA!


Angajatii M.A.I., M.Ap.N., S.R.I. si ai entitatilor din subordinea acestora, NU depun formularul 230 la ANAF, ci la departamentele financiar-contabile ale entitatii la care sunt angajati.

EXCEPTIE FAC DOAR
ANGAJATII CIVILI! 

NU se depun la ANAF nici formularele 230 ale pensionarilor din interne si aparare, daca nu au fost civili - de aceea, acestia sunt rugati sa ma informeze atunci cand imi inmaneaza formularul, deoarece acestea se depun la Casele de Pensii Sectoriale. 

ANAF nu are acces la datele acestor contribuabili, ANAF primeste formularele si incearca si prelucrarea lor, dar la impozit suma care apare in sistem este ZERO. In aceste cazuri, cei 2% care s-ar fi vrut redirectionati, raman la stat.

Irina ar putea ajunge un copil aproape normal!!!

Cei care stiti despre problemele Irinei si doriti sa ne ajutati cu redirectionarea celor 2% din impozit, pentru terapii (logopedie, terapie ocupationala, psihoterapie, kineto/hidroterapie, ABA, masaj), investigatii si interventii medicale, puteti descarca formularul 230 / 2018 aici:  


Cine doreste sa ne ajute si sa-l completeze este rugat sa ia legatura cu noi (Raluca sau Bogdan Hutanu), pentru a le aduna de la voi si a le depune/ trimite la sediile ANAF, preferabil in cursul lunii februarie (Sigur, se poate depune sau trimite si individual, prin posta, cu confirmare de primire la Administratia Financiara din localitatea dv.)

Va multumim enorm!!!
Irina, Raluca si Bogdan Hutanu
ralucix@yahoo.com; 0745-027.645


Pentru cei care nu stiu sau doresc amanunte, am facut un rezumat mai jos:

Irina este fetita noastra, a implinit 8 ani in octombrie (varsta biologica); varsta psiho-cognitiva este undeva pe la 4-5 ani. Diagnosticul ei e neclar - tulburare globala de dezvoltare, de cauze necunoscute. Ca simptome va pot spune retard neuro-psiho-motor, tulburare pervaziva de dezvoltare, deficit de atentie, rinichi ectopic si scolioza toraco-lombara cu unghi Cobb 54. Diagnosticul pus de medici in Romania si UK e mult prea larg – tulburare de dezvoltare.
In septembrie 2018 Irina a inceput sa mearga la scoala, cu insotitor. Irina nu vorbeste (spune cateva silabe, iar noi am inceput sa o intelegem), a invatat literele si cifrele si, pentru ca nu tine bine singura creionul in mana, a invatat sa scrie, cu ajutor, cateva litere si cifre.

Pe scurt, Irina a inceput sa mearga la 4 ani, la 5 ani jumatate a scapat de scutece, acum spune jumatati de cuvinte, cere la toaleta, cere apa si unele lucruri pe care le considera necesare.

Nu merge inca foarte bine (pe distante mai maricele avem nevoie de carucior; avem unul special, pentru copii mai mari cu dizabilitati), nu intelege chiar tot ce e in jur sau ce i se spune, nu formeaza propozitii, comunicarea este dificila, dar evolutia ei este absolut uriasa.

Neavand un diagnostic clar, nu putem anticipa o evolutie, dar progreseaza enorm, pe zi ce trece, ceea ce ne motiveaza sa continuam cu toate terapiile de recuperare – logopedie, ABA, terapie ocupationala, psihoterapie, masaj terapeutic, kinetoterapie, hidrokinetoterapie. In afara de toate aceste terapii, se intrevede in viitorul nu prea indepartat, o operatie pt remedierea scoliozei, urmata de o alta dupa pubertate. Deocamdata, vom incerca varianta de a purta corset cca 16 h / zi; nu il avem inca, deci vom reveni cu vesti.

Investigatiile neuro si genetice nu au stabilit nimic clar: RMN normal, EEG normal, EMG normal; testare genetica array CGH de inalta rezolutie facuta la Atena - nimic clar; au vazut-o toti neurologii si geneticienii romani de care am auzit, o echipa de neurologi si alta de geneticieni in Manchester, alta echipa de neurologi in Cardiff, apoi neurolog + genetician in Newport (Tara Galilor). Au mai incercat o serie de teste genetice si metabolice, dar fara a gasi ceva in neregula. Din aceste motive, ne-a fost recomandata testarea "Whole Genome Sequencing", la Centogene, Germania. Cu ajutorul vostru, am reusit si acest lucru, insa rezultatul a fost "fara modificari", deci nu ne-a adus un diagnostic.

luni, 21 ianuarie 2019

Redirectionarea celor 2% din impozitul pe salariu sau pensie este o FACILITATE ACORDATA DE STATUL ROMAN




Redirectionarea celor 2% din impozitul pe salariu sau pensie (sau, dupa caz, 3,5 %) este o 
FACILITATE ACORDATA DE STATUL ROMAN

ONG-urile NU CER BANI DIN BUZUNARUL DV!

Intreg anul trecut, angajatorii vostri dv. au platit catre stat 10 % impozit pe salariul/ pensia dv. 

Conform legislatiei in vigoare, fiecare cetatean pentru care s-a platit acest impozit are dreptul de a redirectiona 2% din acest impozit catre o entitate umanitara, non-profit care s-a infiintat si functioneaza conform legii, sau  catre o unitate de cult.  
Cu alte cuvinte, statul, prin unitatile sale ANAF, va vira catre ONG-uri acesti 2 sau 3,5%, din sumele deja incasate de catre stat.

Pentru terapiile Irinei si pentru investigatiile ei medicale, noi am infiintat, conform legii, ASOCIATIA IRINA ANASTASIA. Functionam tot conform legii.  

Din aceste motive, ii rugam pe cei cunoscuti sa ne aiba in vedere atunci cand se vor gandi sa completeze formularul 230, prin care ANAF va redirectiona catre asociatia noastra cei 2%. 
Sumele echivalente ale celor 2% care nu vor fi redirectionati catre niciun ONG, de cei care inca sunt sceptici (dupa atatia ani), vor ramane la stat. Este alegerea dv. 

Dar si eu, si alti parinti in situatii similare, si alte asociatii sau ONG-uri similare, v-am fi foarte recunoscatori daca nu ne-ati mai acuza de ilegalitati, de inselat statul sau de faptul ca va cersim bani cu care sa ne facem vile. 
Inainte de a emite astfel de afirmatii, va rugam sa va informati.

Formularul pentru redirectionarea in beneficiul Asociatiei IRINA ANASTASIA se poate descarca de aici:

Sau mi-l puteti cere la adresa de email ralucix@yahoo.com si
 la nr de tel 0745027645 si 0722515651.

Va multumesc, 
Raluca Negurescu Hutanu  




marți, 15 ianuarie 2019

Redirectioneaza 2% din impozit pentru IRINA-ANASTASIA!

Irina ar putea ajunge un copil aproape normal!!!


Redirectioneaza 2% din impozitul tau 
catre IRINA-ANASTASIA!


ANAF a schimbat formularul pt 2018 - link mai jos
ATENTIE - DATA LIMITA DE DEPUNERE ESTE
15 MARTIE!!!!

Cei care stiti despre problemele Irinei 
si doriti sa ne ajutati cu redirectionarea celor 2% din impozit, 
pentru terapii (logopedie, terapie ocupationala, 
psihoterapie, kineto/hidroterapie, ABA, masaj), 
investigatii si interventii medicale, 
puteti descarca formularul 230 / 2018 aici:  

Cine doreste sa ne ajute si sa-l completeze 
este rugat sa ia legatura cu noi
(Raluca sau Bogdan Hutanu), 
pentru a le aduna de la voi si a le depune/ trimite
la sediile ANAF, preferabil in cursul lunii februarie
(Sigur, se poate depune sau trimite si individual,
prin posta, cu confirmare de primire la
Administratia Financiara din localitatea dv.)

Va multumim enorm!!!
Irina, Raluca si Bogdan Hutanu
ralucix@yahoo.com; 0745-027.645


Pentru cei care nu stiu sau doresc amanunte, am facut un rezumat mai jos:
Irina este fetita noastra, a implinit 8 ani in octombrie (varsta biologica); varsta psiho-cognitiva este undeva pe la 4-5 ani. Diagnosticul ei e neclar - tulburare globala de dezvoltare, de cauze necunoscute. Ca simptome va pot spune retard neuro-psiho-motor, tulburare pervaziva de dezvoltare, deficit de atentie, rinichi ectopic si scolioza toraco-lombara cu unghi Cobb 54. Diagnosticul pus de medici in Romania si UK e mult prea larg – tulburare de dezvoltare.
In septembrie 2018 Irina a inceput sa mearga la scoala, cu insotitor. Irina nu vorbeste (spune cateva silabe, iar noi am inceput sa o intelegem), a invatat literele si cifrele si, pentru ca nu tine bine singura creionul in mana, a invatat sa scrie, cu ajutor, cateva litere si cifre.

Pe scurt, Irina a inceput sa mearga la 4 ani, la 5 ani jumatate a scapat de scutece, acum spune jumatati de cuvinte, cere la toaleta, cere apa si unele lucruri pe care le considera necesare.

Nu merge inca foarte bine (pe distante mai maricele avem nevoie de carucior; avem unul special, pentru copii mai mari cu dizabilitati), nu intelege chiar tot ce e in jur sau ce i se spune, nu formeaza propozitii, comunicarea este dificila, dar evolutia ei este absolut uriasa.

Neavand un diagnostic clar, nu putem anticipa o evolutie, dar progreseaza enorm, pe zi ce trece, ceea ce ne motiveaza sa continuam cu toate terapiile de recuperare – logopedie, ABA, terapie ocupationala, psihoterapie, masaj terapeutic, kinetoterapie, hidrokinetoterapie. In afara de toate aceste terapii, se intrevede in viitorul nu prea indepartat, o operatie pt remedierea scoliozei, urmata de o alta dupa pubertate. Deocamdata, vom incerca varianta de a purta corset cca 16 h / zi; nu il avem inca, deci vom reveni cu vesti.

Investigatiile neuro si genetice nu au stabilit nimic clar: RMN normal, EEG normal, EMG normal; testare genetica array CGH de inalta rezolutie facuta la Atena - nimic clar; au vazut-o toti neurologii si geneticienii romani de care am auzit, o echipa de neurologi si alta de geneticieni in Manchester, alta echipa de neurologi in Cardiff, apoi neurolog + genetician in Newport (Tara Galilor). Au mai incercat o serie de teste genetice si metabolice, dar fara a gasi ceva in neregula. Din aceste motive, ne-a fost recomandata testarea "Whole Genome Sequencing", la Centogene, Germania. Cu ajutorul vostru, am reusit si acest lucru, insa rezultatul a fost "fara modificari", deci nu ne-a adus un diagnostic.

joi, 10 ianuarie 2019

Redirectioneaza 2% din impozit pentru terapiile Irinei

Irina ar putea ajunge un copil aproape normal!!!

ANAF SCHIMBA formularul pt 2018

MARE ATENTIE!

TERMENUL este15 MARTIE!!!!

Cei care stiti despre problemele Irinei 
si doriti sa ne ajutati cu redirectionarea celor 2% din impozit, 
pentru terapii (logopedie, terapie ocupationala, 
psihoterapie, kineto/hidroterapie, ABA, masaj), 
investigatii si interventii medicale, 
puteti descarca formularul 230 / 2018 aici:  

Cine doreste sa ne ajute si sa-l completeze 
este rugat sa ia legatura cu noi
(Raluca sau Bogdan Hutanu), 
pentru a le aduna de la voi si a le depune/ trimite
la sediile ANAF.  (Sigur, se poate depune sau trimite si individual,
prin posta, cu confirmare de primire la
Administratia Financiara din localitatea dv.)

Va multumim enorm!!!
Irina, Raluca si Bogdan Hutanu
ralucix@yahoo.com; 0745-027.645


Pentru cei care nu stiu sau doresc amanunte, am facut un rezumat mai jos:
Irina este fetita noastra, a implinit 8 ani in octombrie (varsta biologica); varsta psiho-cognitiva este undeva pe la 4-5 ani. Diagnosticul ei e neclar - tulburare globala de dezvoltare, de cauze necunoscute. Ca simptome va pot spune retard neuro-psiho-motor, tulburare pervaziva de dezvoltare, deficit de atentie, rinichi ectopic si scolioza toraco-lombara cu unghi Cobb 54. Diagnosticul pus de medici in Romania si UK e mult prea larg – tulburare de dezvoltare.
In septembrie 2018 Irina a inceput sa mearga la scoala, cu insotitor. Irina nu vorbeste (spune cateva silabe, iar noi am inceput sa o intelegem), a invatat literele si cifrele si, pentru ca nu tine bine singura creionul in mana, a invatat sa scrie, cu ajutor, cateva litere si cifre.

Pe scurt, Irina a inceput sa mearga la 4 ani, la 5 ani jumatate a scapat de scutece, acum spune jumatati de cuvinte, cere la toaleta, cere apa si unele lucruri pe care le considera necesare.

Nu merge inca foarte bine (pe distante mai maricele avem nevoie de carucior; avem unul special, pentru copii mai mari cu dizabilitati), nu intelege chiar tot ce e in jur sau ce i se spune, nu formeaza propozitii, comunicarea este dificila, dar evolutia ei este absolut uriasa.

Neavand un diagnostic clar, nu putem anticipa o evolutie, dar progreseaza enorm, pe zi ce trece, ceea ce ne motiveaza sa continuam cu toate terapiile de recuperare – logopedie, ABA, terapie ocupationala, psihoterapie, masaj terapeutic, kinetoterapie, hidrokinetoterapie. In afara de toate aceste terapii, se intrevede in viitorul nu prea indepartat, o operatie pt remedierea scoliozei, urmata de o alta dupa pubertate. Deocamdata, vom incerca varianta de a purta corset cca 16 h / zi; nu il avem inca, deci vom reveni cu vesti.

Investigatiile neuro si genetice nu au stabilit nimic clar: RMN normal, EEG normal, EMG normal; testare genetica array CGH de inalta rezolutie facuta la Atena - nimic clar; au vazut-o toti neurologii si geneticienii romani de care am auzit, o echipa de neurologi si alta de geneticieni in Manchester, alta echipa de neurologi in Cardiff, apoi neurolog + genetician in Newport (Tara Galilor). Au mai incercat o serie de teste genetice si metabolice, dar fara a gasi ceva in neregula. Din aceste motive, ne-a fost recomandata testarea "Whole Genome Sequencing", la Centogene, Germania. Cu ajutorul vostru, am reusit si acest lucru, insa rezultatul a fost "fara modificari", deci nu ne-a adus un diagnostic. 

joi, 3 ianuarie 2019

Redirectioneaza 2% din impozit pentru terapiile Irinei

 Irina ar putea ajunge un copil aproape normal!!!

 
NOUL FORMULAR DS CARE VORBEAM,
IN LINKUL DE MAI JOS:
Cei care stiti despre problemele Irinei 
si doriti sa ne ajutati cu redirectionarea celor 2% din impozit, 
pentru terapii (logopedie, terapie ocupationala, 
psihoterapie, kineto/hidroterapie, ABA, masaj), 
investigatii si interventii medicale, 
puteti descarca formularul 230 / 2018 aici:
  

Cine doreste sa ne ajute si sa-l completeze 
este rugat sa ia legatura cu noi 
(Raluca sau Bogdan Hutanu), 
pentru a le aduna de la voi si a le depune/ trimite 
la sediile ANAF.  (Sigur, se poate depune sau trimite si individual, 
prin posta, cu confirmare de primire la
Administratia Financiara din localitatea dv.)

Va multumim enorm!!!
Irina, Raluca si Bogdan Hutanu
ralucix@yahoo.com; 0745-027.645


Pentru cei care nu stiu sau doresc amanunte, am facut un rezumat mai jos:

Irina este fetita noastra, a implinit 8 ani in octombrie (varsta biologica); varsta psiho-cognitiva este undeva pe la 4-5 ani. Diagnosticul ei e neclar - tulburare globala de dezvoltare, de cauze necunoscute. Ca simptome va pot spune retard neuro-psiho-motor, tulburare pervaziva de dezvoltare, deficit de atentie, rinichi ectopic si scolioza toraco-lombara cu unghi Cobb 54. Diagnosticul pus de medici in Romania si UK e mult prea larg – tulburare de dezvoltare.
In septembrie 2018 Irina a inceput sa mearga la scoala, cu insotitor. Irina nu vorbeste (spune cateva silabe, iar noi am inceput sa o intelegem), a invatat literele si cifrele si, pentru ca nu tine bine singura creionul in mana, a invatat sa scrie, cu ajutor, cateva litere si cifre.

Pe scurt, Irina a inceput sa mearga la 4 ani, la 5 ani jumatate a scapat de scutece, acum spune jumatati de cuvinte, cere la toaleta, cere apa si unele lucruri pe care le considera necesare.

Nu merge inca foarte bine (pe distante mai maricele avem nevoie de carucior; avem unul special, pentru copii mai mari cu dizabilitati), nu intelege chiar tot ce e in jur sau ce i se spune, nu formeaza propozitii, comunicarea este dificila, dar evolutia ei este absolut uriasa.

Neavand un diagnostic clar, nu putem anticipa o evolutie, dar progreseaza enorm, pe zi ce trece, ceea ce ne motiveaza sa continuam cu toate terapiile de recuperare – logopedie, ABA, terapie ocupationala, psihoterapie, masaj terapeutic, kinetoterapie, hidrokinetoterapie. In afara de toate aceste terapii, se intrevede in viitorul nu prea indepartat, o operatie pt remedierea scoliozei, urmata de o alta dupa pubertate. Deocamdata, vom incerca varianta de a purta corset cca 16 h / zi; nu il avem inca, deci vom reveni cu vesti.

Investigatiile neuro si genetice nu au stabilit nimic clar: RMN normal, EEG normal, EMG normal; testare genetica array CGH de inalta rezolutie facuta la Atena - nimic clar; au vazut-o toti neurologii si geneticienii romani de care am auzit, o echipa de neurologi si alta de geneticieni in Manchester, alta echipa de neurologi in Cardiff, apoi neurolog + genetician in Newport (Tara Galilor). Au mai incercat o serie de teste genetice si metabolice, dar fara a gasi ceva in neregula. Din aceste motive, ne-a fost recomandata testarea "Whole Genome Sequencing", la Centogene, Germania. Cu ajutorul vostru, am reusit si acest lucru, insa rezultatul a fost "fara modificari", deci nu ne-a adus un diagnostic. 









joi, 20 decembrie 2018

20 la suta din impozitul pe profit sau 5 la mie din cifra de afaceri pot fi directionati catre terapiile Irinei!!!

Irina ar putea ajunge un copil aproape normal!

20 la suta din impozitul pe profit sau 5 la mie din cifra de afaceri pot fi directionati catre terapiile Irinei!!!

Cine are sau cine stie vreo societate comerciala care poate/ vrea/ doreste sa o ajute pe Irina in procesul de recuperare, poate redirectiona maxim 20% din impozitul pe profit sau maxim 5 la mie din cifra de afaceri catre asociatia la care Irina este inscrisa in vederea terapiilor de recuperare, este rugat sa-mi transmita o adresa de email la care sa trimit contractul de sponsorizare, strict in favoarea Irinei. 
Aceste contracte se pot incheia pana la sfarsitul anului.
Asociatia respectiva este acreditata pe servicii sociale, deci aceste sume se pot deduce conform legii (Asociatia noastra, Asociatia Irina-Anastasia, nu este acreditata pe servicii sociale, noi nu oferim terapii, doar platim o parte din terapiile Irinei si a altor doua fetite)
Sumele donate astfel vor acoperi o parte din terapiile Irinei in cadrul acestei asociatii. 
Tin sa reamintesc tuturor ca aceasta este o FACILITATE ACORDATA DE STAT, este vorba de O PARTE DIN BANII CARE SE PLATESC CATRE BUGETUL DE STAT, nu cerem bani din buzunarul nimanui!!!!   
Va multumim tuturor!!!


Raluca si Bogdan Hutanu
0722515651 si 0745-027645
ralucix@yahoo.com

joi, 6 decembrie 2018

Lumea cartilor


Desi inca nu vorbeste, Irina a descoperit de curand lumea cartilor, iar minirafturile de la Decor pentru copii o ajuta sa le aiba mereu la indemana, asezate frumos 
Cumparand Set minirafturi alb de la Decor pentru copii o puteti ajuta si voi pe Irina sa-si continue terapiile.
Si copiii vostri le vor aprecia minirafturile si mai ales faptul ca fiecare carte poate fi asezata cu coperta spre exterior, pentru o alegere mai usoara!
Multumim enorm, Ledon Alina si intregii echipe Decor pentru copii!!!!!
https://decorpentrucopii.ro/produse/103/set-minirafturi-pentru-carti-alb?fbclid=IwAR2SJXR9E9Usv5QPJE2nCcbJKoMKkfLbdVoyI5iTCv8GlMvmNo0ZB_dBCwk

joi, 8 februarie 2018

Vom trimite prin posta, in numele dv., formularelor 230 de la dv., pentru Irina! Va multumim!

Continuam colectarea formularelor 230 de la dv., pentru Irina! 
Le vom trimite prin posta in numele dv., iar dv. veti primi acasa confirmare de primire de la ANAF-ul de care apartineti!
Redirectioneaza 2% din impozit pentru terapiile Irinei!
Deoarece in ultimul timp se tot vorbeste despre posibilitatile de depunere a formularului 230, doresc sa va transmit tuturor celor care doriti / puteti sa ne ajutati cu redirectionarea celor 2% din impozit catre Irina, ca noi vom continua strangerea formularelor de la dv. toti. 
Le vom trimite in numele dv. prin posta, cu confirmare de primire, urmand ca fiecare dintre dv. sa primiti acasa (la adresa de domiciliu din buletin) confirmarea de primire.
Conform Ordinului nr. 3695 din 27 decembrie 2016 publicat în Monitorul Oficial, formularul 230 poate fi depus la ANAF doar personal de către contribuabil, trimis prin poștă sau online. Pentru depunerea prin reprezentant, ANAF cere (mai nou) imputernicire incheiata la notariat.
Desi unii functionari accepta inca depunerea cu borderou, prin reprezentant fara imputernicire notariala, noi nu putem avea garantia ca acestea vor fi validate si prelucrate ulterior.
Bineinteles ca noi nu putem cere nimanui sa stea cateva ore la coada la ghiseu la ANAF pentru depunerea formularului, si nici sa scoata din buzunar 6,3 lei pentru expedierea prin posta, iar in plus stea si la coada pentru a o trimite.
Vom continua deci sa strangem aceste formulare de la dv. si le vom trimite noi prin posta catre ANAF-urile de care apartineti fiecare dintre dv.
Va rugam doar sa tineti cont de faptul ca vom avea nevoie de ceva timp pentru a scrie de mana fiecare plic si fiecare confirmare de primire, si, de aceea, dorim sa strangem cat mai multe inainte de luna mai, preferabil in cursul lunii martie.
Va multumim enorm, tuturor!
Pentru alte detalii, va stau la dispozitie la 0745-027.645 si ralucix@yahoo.com


Formularul se poate descarca de aici:


https://drive.google.com/file/d/1szSZ2GOXMZcnngFmwAG-nd__w-S7R_yY/view

luni, 8 ianuarie 2018

Redirectioneaza 2% din impozit pentru terapiile Irinei!

Irina ar putea ajunge un copil aproape normal!

Cei care stiti despre problemele Irinei si doriti sa ne ajutati cu redirectionarea celor 2% din impozitul pe venit - salariu si/sau pensie - pentru terapii (logopedie, terapie ocupationala, psihoterapie, kineto/hidroterapie, ABA, masaj), puteti descarca formularul 230 / 2017: 


Din decembrie 2017 si Iulia-Narcisa (4 ani) este beneficiara asociatiei noastre! Povestea ei, pe scurt, in curand pe blog.  

Cine doreste sa ne ajute si sa-l completeze

este rugat sa ia legatura cu noi 
(Raluca sau Bogdan Hutanu),
pentru a le aduna de la dv. si a le trimite la sediile ANAF de care apartineti fiecare dintre dv..
(Sigur, se poate depune sau trimite si individual, prin posta,
cu confirmare de primire la Administratia Financiara din localitatea dv.)
Va multumim enorm!!!
Irina, Raluca si Bogdan Hutanu
ralucix@yahoo.com; 0745-027.645

Deoarece in ultimul timp se tot vorbeste despre posibilitatile de depunere a formularului 230, doresc sa va transmit tuturor celor care doriti / puteti sa ne ajutati cu redirectionarea celor 2% din impozit catre Irina, ca noi vom continua strangerea formularelor de la dv. toti.  Le vom trimite in numele dv. prin posta, cu confirmare de primire, urmand ca fiecare dintre dv. sa primiti acasa (la adresa de domiciuliu din buletin) confirmarea de primire. Conform Ordinului nr. 3695 din 27 decembrie 2016 publicat în Monitorul Oficial, formularul 230 poate fi depus la ANAF doar personal de către contribuabil, trimis prin poștă sau online. Pentru depunerea prin reprezentant, ANAF cere (mai nou) imputernicire incheiata la notariat. Desi unii functionari accepta inca depunerea cu borderou, prin reprezentant fara imputernicire notariala, noi nu putem avea garantia ca acestea vor fi validate si prelucrate ulterior. Bineinteles ca noi nu putem cere nimanui sa stea cateva ore la coada la ghiseu la ANAF pentru depunerea formularului, si nici sa scoata din buzunar 6,3 lei pentru expedierea prin posta, iar in plus stea si la coada pentru a o trimite. Vom continua deci sa strangem aceste formulare de la dv. si le vom trimite noi prin posta catre ANAF-urile de care apartineti fiecare dintre dv. Va rugam doar sa tineti cont de faptul ca vom avea nevoie de ceva timp pentru a scrie de mana fiecare plic si fiecare confirmare de primire, si, de aceea, dorim sa strangem cat mai multe inainte de luna mai, preferabil in cursul lunii martie.
Va multumim enorm, tuturor!
Pentru alte detalii, va stau la dispozitie la 0745-027.645 si ralucix@yahoo.com



Pentru cei care nu stiu sau doresc amanunte, am facut un rezumat mic mai jos:
Irina este fetita noastra, are 7 ani, varsta biologica; varsta psiho-cognitiva este undeva pe la 4 ani. Diagnosticul ei e neclar - tulburare globala de dezvoltare, de cauze necunoscute. 
Ca simptome va pot spune retard neuro-psiho-motor, tulburare pervaziva de dezvoltare si deficit de atentie, scolioza toraco-lombara (unghi Cobb 54, cel mai probabil va urma operatia), rinichi ectopic, astigmatism miopic.
Diagnosticul pus de medici in Romania si UK e mult prea larg – tulburare de dezvoltare...

Pe scurt, Irina a inceput sa mearga la 4 ani, la 5 ani jumatate a scapat de scutece, iar acum la 7 ani, a inceput sa spuna fragmente de cuvinte, cere la toaleta, cere apa, jucarii si unele lucruri pe care le considera necesare si a inceput sa manance singura din farfurie.
Nu merge inca foarte bine (pe distante mai maricele avem nevoie de carucior; avem unul special, pentru copii mai mari cu dizabilitati), nu intelege chiar tot ce e in jur sau ce i se spune, nu formeaza propozitii, comunicarea este dificila, dar evolutia ei este absolut uriasa. Neavand un diagnostic clar, nu putem anticipa o evolutie, dar progreseaza enorm, pe zi ce trece, ceea ce ne motiveaza sa continuam cu toate terapiile de recuperare – logopedie, ABA, terapie comportamentala, terapie ocupationala, psihoterapie, masaj terapeutic, kinetoterapie, hidrokinetoterapie.

Investigatiile neuro si genetice nu au stabilit nimic clar: RMN normal, EEG normal, EMG normal; testare genetica array CGH de inalta rezolutie facuta la Atena - nimic clar; au vazut-o toti neurologii si geneticienii romani de care am auzit, o echipa de neurologi si alta de geneticieni in Manchester, alta echipa de neurologi in Cardiff, apoi neurolog + genetician in Newport (Tara Galilor). Au mai incercat o serie de teste genetice si metabolice, dar fara a gasi (deocamdata) ceva in neregula.

Ne-a fost recomandata testarea WGS, o alta testare genetica, mai performanta, disponibila deocamdata doar in Germania, la un pret de cca 8000 euro (testarea intregului genom uman). Cu ajutorul vostru, al celor care ne-ati ajutat pana acum cu redirectionarea celor 2% si cu ajutorul unei fundatii, am reusit anul trecut in iunie si aceasta testare, in urma careia, insa, nu am aflat nimic concludent...

Din aceste motive, continuam terapiile de recuperare... Zilnic avem logoterapie, psihoterapie, terapie comportamentala si ocupationala... De ceva vreme am renuntat la kinetoterapie/hidrokinetoterapie, nu pentru ca nu ar fi nevoie, ci pentru ca nu prea ne-a mai ramas timp... Incercam insa sa le reintroducem in program :); speram sa reusim acum in primavara. 

Va multumim enorm, tuturor!!!!
Irina, Raluca si Bogdan Hutanu
0722-515651 - Raluca
0722-192696 - Bogdan